0000-00-00 00:00:00

Sevgili Öğrencilerimiz,

Abdullah Gül Üniversitesi’ne (AGÜ’ye) hoşgeldiniz.

Yoğun bir sürecin sonunda AGÜ’lü oldunuz, başarınızdan dolayı sizi yürekten kutlar, keyifli bir öğrenim hayatı geçirmenizi dileriz.

Abdullah Gül Üniversitesi’ne kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilerin, ilan edilen kayıt süreleri içinde üniversiteye kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

Kaydınızı en sağlıklı şekilde aşağıdaki adımlara ve açıklamalara göre yapabilirsiniz:

 1. Üniversiteye Kayıt
 2. İngilizce Muafiyet Sınavı (İMS)
 3. Ders Kaydı
 4. Öğretim Yılı Başlama Süreci

1. Üniversiteye Kayıt

 Kaydınızı e- Devlet üzerinden e-kayıtla veya AGÜ’ye gelerek şahsen yaptırabilirsiniz

a) e- Devlet üzerinden e-kayıt (29 Ağustos-06 Eylül 2020)

 • Tüm öğrencilerimize bu yöntemle kayıt yaptırmalarını öneririz. 
 • e-Devlet üzerinden kayıt yaptıracak öğrecilerimizin üniversitemize gelmesine ve herhangi bir evrak getirmesine gerek yoktur.
 • e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden, e-hizmetler bölümü altında yer alan 'Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı' başlığı altındaki 'Üniversite e-kayıt' seçeneğini tıklayın ve işlemlerinizi tamamlayın. (e-Devlet’e giriş için gerekli olan şifrenizi PTT şubelerinden alabilirsiniz.)

b) AGÜ’ye gelerek şahsen kayıt (31 Ağustos- 05 Eylül 2020)

 • Kaydını e-Devlet üzerinden yaptıramayan öğrencilerimiz; 31 Ağustos-05 Eylül 2020 tarihleri arasında;
  • Ortaöğretim kurumundan alınan lise diplomasının aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi,
  • Askerlik durum belgesi,
  • YKS Sonuç Belgesi,
  • Kimlik Kartı ve fotokopisi ile
 • AGÜ’ye gelerek şahsen kayıt yaptırabilirler. (Pandemi sürecinde aynı anda çok az öğrencimizin kaydı yapılabileceği için zaman alacaktır).

Yukarıda belirtilen kayıt adımlarından herhangi birini gerçekleştirdiyseniz;

Kaydınız tamamlanmıştır. 

NOT:  Başka bir Üniversitede örgün bir lisans programında eğitim gören öğrencilerden; üniversitemizi kazanarak kayıt yaptırmak isteyenlerin  aynı anda iki örgün lisans programı okunamayacağından öncelikle kayıtlı oldukları diğer üniversitedeki kaydını sildirmeleri gerekecektir.  

2. İngilizce Muafiyet Sınavı (İMS)

AGÜ’de eğitim dili %100 İngilizcedir. Öğrencilerin İngilizce hazırlık programından muaf olup akademik bölümlerine doğrudan başlayabilmeleri için aşağıda belirtilen şartlardan en az birini yerine getirmeleri gerekmektedir.

(1) Eğitim dili %100 İngilizce olan bir orta öğretim kurumundan mezun olmak.

(2) Son iki (2) yıl içinde TOEFL IBT’den en az 75 ya da TOEFL PBT’den en az 537 puanı almış olmak; (Writing notu (TWE) en az 4.5 ya da 22 olmalıdır).

(3) AGÜ İngilizce Muafiyet Sınavı’ndan başarılı olmak.

İngilizce Muafiyet Sınavı (İMS) 14-15 Eylül 2020 tarihlerinde yapılacaktır. Bu sınav online olarak yapılacağından sınav için üniversite kampüsüne gelmenize gerek yoktur.

İngilizce düzeyinizin belirlenmesi için bu sınava girmenizi öneririz. Sınava girmeyen öğrencilerimizin İngilizce düzeyi 0 (başlangıç) sayılacak ve doğrudan İngilizce Hazırlık Programındaki Temel İngilizce derslerine kaydedileceklerdir. Sınava girmeniz hazırlık kredisi kazanmanızı ve hazırlık programına  daha ileri düzeyden başlamanızı sağlayabilecektir.

Hazırlık Okulu web sitesine http://languageschool.agu.edu.tr/ adresinden erişebilirsiniz.

3. Ders Kaydı

 • Hazırlık Okuyacak Öğrenciler:

İngilizce Muafiyet Sınavında başarılı olamayan öğrencilerimizin İngilizce Hazırlık Programındaki düzeylerine göre ders kayıtları Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılacaktır. Bu yüzden öğrencilerimizin ders kaydı yapmasına gerek yoktur.

 • İngilizce Muafiyet Sınavında Başarılı Olan Öğrenciler:

İngilizce Muafiyet Sınavında başarılı olup İngilizce Hazırlık Programından muaf olan öğrencilerimiz lisans programındaki bölüm derslerine kayıtlarını; 29 Eylül - 1 Ekim 2020 tarihleri arasında uis.agu.edu.tr adresi üzerinden (Ders Kayıt Adımları için tıklayınızyapacaklardır.

4.  Öğretim Başlama Süreci

Akademik takvime,  http://www.agu.edu.tr/akademiktakvim adresinden ulaşabilirsiniz.

Liseden Mezun Olamayanlar İçin Önemli Not

2020-ÖSYS sonucunda Üniversitemize kayıt hakkı kazanan ancak liseden mezun olamayan adayların; halen öğrencisi oldukları Lise müdürlüğünden alacakları son sınıfta oldukları ancak mezuniyet hakkı elde edemediklerine dair resmi yazı ile birlikte kayıt tarihlerinde Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir.

(Bu öğrencilerin Aralık ayı sonuna kadar Lise Diplomalarını getirmemeleri durumunda kayıtları silinecektir.)

 Kayıtlarla ilgili sorularınız için Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına ait oidb@agu.edu.tr adresine mail gönderebilirsiniz.

Yurt burslu öğrenciler, yurtlarla ilgili bilgileri   http://sks.agu.edu.tr adresinden öğrenebilirler.

Başarı ve mutluluk dolu sağlıklı günler dileriz…

 

Abdullah Gül Üniversitesi

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı